زندگی نامه ایت الله مجتبی تهرانی – سالروز درگذشت

مجتبی شهیدی کَلهُری مشهور به مجتبی تهرانی (۱۳۱۶، تهران – ۱۳ دی ۱۳۹۱، تهران) استاد مشهور اخلاق و مرجع تقلید ایرانی و مدرس حوزه‌های علمیهٔ تهران (مانند مدرسه مروی) بود.

زندگی‌نامه

پدر وی میرزا عبدالعلی تهرانی از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی است و مرتضی تهرانی و مهدی کلهر دو برادران او هستند. مجتبی تهرانی اولین کسی بود که در تهران با وجود حساسیت حکومت پهلوی برای سید مصطفی خمینی مراسم ختم برگزار کرد. تهرانی حدود چهل سال در تهران به تدریس اخلاق و فقه مشغول بود و شاگردان فراوانی داشت.

تحصیلات مقدماتی را از تهران و مشهد آغاز کرد ولی عمده تحصیلات حوزوی او در ۱۸ سالگی بسال ۱۳۳۴ در قم آغاز شد و در ۲۵ سالگی به اجتهاد رسید. از سال ۱۳۴۷ بمدت سه سال را در نجف گذراند. مجتبی تهرانی از سال ۱۳۵۱ ضمن اقامهٔ جماعت در مسجد جامع بازار، جلسات اخلاق و تفسیر داشت. وی به درخواست استاد خود روح‌الله خمینی به جمع‌آوری فتاوا و تنظیم صحیح‌ترین نسخه از رسالهٔ عملیه و مناسک حجّ خمینی پرداخت که در سال۱۳۴۳ به چاپ رسید. مجتبی تهرانی دروس خارج خود را از سال ۱۳۵۷ در منزل و سپس سال ۱۳۶۴ مدرسه مروی ارائه داد. او پس از انقلاب به استقبال مسؤولیت‌های اجرایی نرفت و به کار فقهی و تبلیغی اشتغال داشت.

درگذشت

وی در روز سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱ در سن ۷۵ سالگی درگذشت و سیدعلی خامنه‌ای بر پیکرش نماز خواند و همزمان با اربعین در شاه عبدالعظیم دفن شد. همچنین عده‌ای از علما و مراجع تقلید و جمعی از مقامات لشکری و کشوری طی پیامهایی درگذشت وی را تسلیت گفتند.

نظریات

تهرانی در ولایت فقیه همان تقریری را دارد که روح‌الله خمینی از این نظریه داشت. وی همچنین معتقد است ولایت فقیه ادامه راه انبیاء است. او می‌گوید:

«اگر انسان بخواهد به قرآن عمل کند و منشورات مکتب، یعنی احکام را در سطح جامعه بشری سازی و جاری کند راهی جز این نیست که تشکیل دولت و حکومت دهد.»

آثار

کتاب‌هایی در مباحث تأدیبی از وی در حال تألیف و انتشار می‌باشد که نتیجه سلسله جلسات اخلاقی و منبری او می‌باشد و از این میان می‌توان به کتاب «ادب الهی» در پنج جلد نام برد:

کتاب یکم «تأدیب نفس به معنی الاعم» در تابستان ۱۳۹۳به چاپ رسید.
کتاب دوم «مبانی تربیت»
کتاب سوم «تربیت فرزند»
کتاب چهارم «حیا»
کتاب پنجم «تربیت مربی»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *