درباره ما

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ساختار تشکیلاتی بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان جهت انجام خدمت از ۴ بخش تشکیل شده است.

این چهار بخش به شرح زیر می باشد:

۱-      علمی

۲-   تحلیل و بررسی

۳-     مطالعات

۴-    فرهنگی


۱-      علمی :  متشکل از کانون علمی و پژوهشکده ی رویش است. کانون علمی با توجه به نگاه اسلام به علم و فرمان انقلاب فرهنگی توسط حضرت امام(ره) موظف است این نوع نگاه را در دانشگاه (بین اساتید و دانشجویان) به وجود آورده و آن ها را با علم اسلامی آشنا سازد؛ و همچنین باید سعی در اسلامی سازی دانشگاه به معنای واقعی کلمه کرده و منابع اسلامی را به دانشجویان و اساتید معرفی کند که البته این کار(اسلامی سازی دانشگاه) در طولانی مدت امکان پذیر می باشد و لازم است پژوهش ها و تحقیقات بسیج را خصوصا در رشته های علوم انسانی با این رویکرد دنبال نماید. پژوهشکده ی رویش نیز که در هسته های گوناگون به فعالیت می پردازد از علوم مختلف در رشته های دانشگاهی – خصوصا علوم مهندسی – به عنوان یک ابزار قدرت و اعتلای اسلام استفاده کرده و بسیجیان عزیز و دانشجویان مسلمان را مجهز به این ابزارها می نماید تا آن ها بتوانند در دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشند و برای نظام اسلامی اقتصاد بهتر و پیشرفت بیشتری به ارمغان آورند. نشان دادن پیشرفت های انقلاب اسلامی ایران در قالب های گوناگون، پیگیری وضعیت درسی اعضای مجموعه، ارتباط با انجمن های علمی و مراکز علمی دانشگاه و خارج دانشگاه  و ارتباط مستمر با اساتید جهت تغذیه ی فکری آن ها بانگاه اسلام به علم نیز وظیفه ی این کانون می باشد.

۲-     تحلیل و بررسی : متشکل از کانون های سیاسی، آزاد اندیشی و تحلیل و بررسی است. این بخش با توجه به فرموده های حضرت آقا(حفظه الله) مبنی بر لزوم داشتن ذهنی روشنتر، زبان گویاتر و ابتکار بیشتر در هر جمع از طرف دانشجویان بسیجی، موظف به ایجاد فضا برای بحث راجع به مسائل اسلام، مسائل انقلاب، مسائل بین الملل و مسائل جاری در بین اعضای مجموعه ی بسیج و دانشجویان دانشگاه بوده و باید افراد حاضر در بسیج را صاحب تحلیل و با دید سیاسی صحیح راجع به مسائل مختلف تربیت کند و این دید را در آن ها به وجود بیاورد که مسائل را جبهه ای ببینند و دید کاملی در مورد مسئله ی استکبار و جایگاه ایران اسلامی در دنیا داشته باشند و نظام های سیاسی گوناگون را شناخته و نظام ولایت فقیه و جمهوری اسلامی را به عنوان الگوی برتر به همه معرفی نمایند. بصیرت افزایی اعضای مجموعه ونخبه پروری سیاسی تا حد زیادی به این کانون وابسته است.

۳-      مطالعات : متشکل از مرکز مطالعات، طرح ولایت و آموزش است و موظف است لزوم مطالعه و جایگاه آن را برای تمام اعضای مجموعه تبیین کرده و سیر های مطالعاتی کانون هاراکه ازقبل آماده شده است را در نظر گرفته وآن ها راپیگیری نماید.استفاده از اساتید خوب و مجرب جهت بحث راجع به مباحث بنیانی ازدیگروظایف این کانون است. همچنین باید بر سیر مطالعاتی های تمام کانون ها نظارت کرده و از منابع مورد مطالعه در کانون ها اطلاع داشته باشد و در صورت نیاز منبع مناسبی را نیز معرفی نماید.ازدیگر وظایف این بخش ازمجموعه سیاست گذاری تمام فعالیت های مجموعه طی جلساتی باحضورمسئول بسیج دانشجویی وشورای مرکزی است؛ یعنی همان اتاق فکرمجموعه که نشریات، همایش ها، اردوها، نمایشگاه ها و… راجهت دهی محتوایی می کند.ازدیگروظایف مهم این بخش تولیدمحتوای حلقه های صالحین دردانشکده هاست که سیرمشخص ومناسبی راطی می کند.

۴-      فرهنگی : متشکل از کانون های جهادی، شهدا، نوسازی معنوی و تربیت بدنی است. وجهه ی فرهنگی و در واقع خروجی فرهنگی مجموعه وابسته به این بخش است. البته سایر قسمت ها نیز اساسا کار فرهنگی انجام می دهند ولی انسجام این مبحث در این قسمت بیشتر جلوه گر است. این بخش باید فرهنگ اسلامی را به صورت مدون و به عنوان الگویی برتر به تمام دانشجویان دانشگاه ارائه کرده ودانشگاه را به آن سمت و سو سوق دهد. مثلا لازم است فرهنگ شهادت را در قالب های مناسب آن به همه عرضه کند و البته در درجه ی اول باید در عمل خود اعضای مجموعه جلوه گر باشد و یا فرهنگ ایثار و کمک به هم نوع را در دانشگاه زنده نموده و برای مثال در قالب اردوهای جهادی آن را در روح دانشجویان و دانشگاه تزریق نماید. و یا فرهنگ دینی و قرآنی را به شکل صحیح و جذاب آن به دانشجویان معرفی نموده و فرهنگ غرب را تبیین کرده و سپس آن را برای دانشجویان نقد و بررسی نماید تا با شیوه ی صحیحی با آن مقابله کرده باشد. و یا روحیه ی نشاط را که موتور محرک هر مجموعه ای است را در آن زنده کند تا دانشجویان با شادابی بیشتری و فعالانه تر به کارهای اساسی خود و جامعه بپردازند.همچنین سیرهای مطالعاتی مفیدومناسب رادرقالب های مختلف(مسابقه، نمایشگاه کتاب و…) دردانشگاه اجرانماید.

 

برای مراجعه حضوری می توانید به دفاتر زیر مراجعه نمایید:

دفتر بسیج دانشجویی در پردیس علوم پایه واقع در دانشکده فیزیک-طبقه همکف.

دفتر بسیج دانشجویی در دانشکده مهندسی مکانیک، صنایع و مواد(فنی۱) واقع در طبقه اول (بالا همکف)

دفتر بسیج دانشجویی دردانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و عمران(فنی۲) واقع در طبقه همکف.

دفتر بسیج دانشجویی دردانشکده علوم انسانی، واقع در بیرون ساختمان، طبقه همکف، ضلع غربی.

دفتر بسیج دانشجویی در دانشکده دامپزشکی

دفتر بسیج دانشجویی واقع در پردیس شهدا

دفتر بسیج دانشجویی  در پردیس هنر

دفتر بسیج دانشجویی در دانشکده روانشناسی، گردشگری، کویرشناسی

اتاق ۱۴۰ خوابگاه فرهیختگان